نوشته‌ها

لیتوپس Lithops

لیتوپس سرده گیاهان آب‌داری در خانواده علف‌فرشیان است. اعضای این گروه، بومی آفریقای جنوبی هستند. اسم لیتوپس از کلمه یونانی λίθος (لیتوس) به معنی “سنگ” و ὄψ (اُپس) یعنی “صورت” تشکیل شده و اشاره به ظاهر سنگ‌مانند این گیاهان است. شکل سنگ‌مانند این گیاهان، آنها را در میان ریگ و سنگ‌ها پنهان و از دید حیوانات گیاه‌خوار، دور نگه می‌دارد.

Lithops

Lithops لیتوپس عکس

لیتوپس

لیتوپس Lithops

گیاه فوق‌العاده جالب و کوچکی از نوع گیاهان گوشتی است. ومرکب از دو برگ جفت شده است که شکل گوه ای دارند . این گیاه در ظاهر، شبیه سنگریزه‌های کوچک هستند؛ اگر گل نداده باشند، ممکن است فکر کنید خرده سنگ‌اند، ولی وقتی به آنها دست بزنید می‌بینید نرم و توپر هستند.

Lithops lesliei

Lithops lesliei

. محل زندگی این گیاهان صحرا و منطقه های گرم است. حیوانها علاقه زیادی به خوردن آنها دارند، چرا که آبدار هستند و خوردن آنها به رفع تشنگی کمک می‌کند. البته اگر حیوانی بتواند میان ریگزار این ریزهای خوشمزه را تشخیص بدهد!

لیتوپس از جنوب افریقا و کشور نامبیا منشا گرفته است وبه شرایط گرم وخشک سازگار شده است.در مناطقی که لیتوپس بومی انجاست ماههای زیادی از سال بدون بارندگی می باشند بنابراین نگهداری اب برای گیاه بسیار مهم است حالت گرد شده و شبیه سنگریزه برگ باعث میشود گیاه اب کمتری را از دست بدهد و از این طریق به بقا گیاه کمک کند و از طرفی شکل ظاهری گیاه باعث می شود که از دید حیوانات علفخوارمخفی بماند و این تقلید در رنگ و شکل گیاه بهترین راه برای ماندن در طبیعت وبقا می باشد  .لیتوپس، گیاهی کُند رشد است و بعضی از انواع آن در طول سال، فقط یک ‌میلی‌متر رشد می‌کند. این گیاه می‌تواند تا 4000سال عمر کند.

لیتوپس را می توان گیاهانی تنبل نامید. بسیاری از آن‌ها از نظر متابولیکی فقط یک ساعت و یا کم‌تر از آن در روز فعالیت می‌کنند، اما همین زمان کوتاه هم کافی است که احتیاج خود را تأمین کنند.دمای مورد علاقه این گیاه، حدود 20 درجه سانتی‌گراد است و زیادشدن آن از راه کاشت بذر، از اول تا آخر فصل بهار است. همچنین می‌توان پاجوش‌های کوچک آن را از پایه مادر جدا کرد. لیتوپس اساسا ساقه ندارد و نمی تواند به طور گسترده روی زمین قرار گیرد و  بین انها شکافی است که عمق ان بستگی به واریته گیاه دارد و بعضی واریته های ان به صورت کمی بر امده روی سطح زمین قرار دارد .

لیتوپس Lithops عکس

لیتوپس

لیتوپس Lithops عکس

Lithops