نوشته‌ها

مشکلات مهم برای کاکتوسها

  • دراز و باریک شدن شاخه‌ها و ساقه کاکتوس که علت آن کم نوری می‌باشد.
  • پوسیدگی ریشه و لهیدگی ساقه‌ها که ناشی از آبدهی زیاد می‌باشد.
  • چروکیدگی و خشک شدن شاخه‌ها و ساقه‌ها و برگ‌های کاکتوس که ناشی از آبدهی کم می‌باشد.
  • شاخه و برگ ریزی و نداشتن رشد مناسب که ناشی از نبود هوای مناسب در محل نگهداری و یا نبود خاک مناسب و کمبود مواد غذایی است.

کاکتوس اچینو گروزونی

کاکتوس اچینو گروزونی

گیاهی کروی شکل است با تنه سبز کم رنگ و پر از تیغ ، حدود 20 تا 35 شیاره دارد ، ارتفاع این کاکتوس  به 90 تا 180 سانتی متر می رسد و  قطرش به 40 تا 80سانتی متر ، رنگ تیغ هایش زرد است ولی در گونه گروزونی آلبیس پینوس (albispinus) رنگ تیغ ها سفید می باشد، تیغ های گیاه 8 تا 10 انشعاب دارند و طول تیغ ها 2.5 تا 5 سانتی متر ، گلهایش به شکل حلقه بالای کاکتوس هستند ودر روز باز می شوند، رنگ گلهایش زرد است اما خیلی قابل رویت نیستند زیرا کوچکند و در پشم های خامه ایی رنگ راس گیاه ناپدید می شوند، گلها از آخر بهار پدیدار می شوند تا تابستان اما فقط در نمونهای بالغ که به اندازه کافی نور آفتاب دریافت کرده اند.اچینوهای کوچک از نظر ظاهر کاملا با نمونه بالغ متفاوت و گاهی شبیه گونه مامیلاریا می باشد.

 

 

فروکاکتوس (Ferocactus)

زیستگاه فروکاکتوس ها بخشهای جنوب غربی آمریکا ، مکزیک و جزایر کالیفرنیا است . نام آن نیز اشاره به خارهای قوی و محکمی دارد که در سطح بسیاری از گونه های آن به چشم میخورد.این جنس از کاکتوسها دارای ساختار بشکه ای شکل به رنگ سبز و یا خاکستری مایل به سبز هستند که گاه قطر آنها به ١ متر و ارتفاع به ٣ متر و وزن آنها به ده ها کیلوگرم میرسد در سالهای آغازین رشد به صورت کروی خاردار بوده و سپس پهن و شیاردار میگردند . بومیان و سرخپوستان آمریکایی از آب موجود در تنه فروکاکتوسها برای رفع تشنگی استفاده میکردند .

Ferocactus_emoryi برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.
٨ تا ٣٠ شکاف عمیق بر روی ساقه و بدنه اصلی آنها به صورت راست و مستقیم و گاه حالت مارپیچی دیده میشود . آرئولها معمولاً بزرگ و حاوی ١٠ تا ٢٠ خار شعاعی و ٤ خار مرکزی می باشد . خارهای شعاعی قوی و به حالت استوانه ای و مسطح و به درازای ٥.٧ سانتیمتر هستند . درازای خارهای مرکزی به ١٥ سانتیمتر رسیده و قویتر و در انتها قلابدار می باشد . در برخی گونه ها خارها به دور تنه پیچیده میشوند که سپری استوار و محافظ برای تنه بزرگ خود فراهم آورند تا هیچ جانداری قادر به گزند آن نباشد . خارها بسیار سخت و محکم هستند . فروکاکتوسها برای رشد کافی و تولید خارهای رنگی و استوار خود نیاز به نور خورشید داشته و چنانچه در تابستان و زمان مناسب به فضای آزاد بیرون آورده شوند زیر تأثیر پرتو شدید فعالیت خود را آغاز کرده با پدید آوردن خارهای رنگی ، درخشندگی و چهره دلنشین به گیاه میبخشد . گونه های فروکاکتوس هریک زیبایی ویژه ای داشته و تفاوتهای پایه ای آنها رنگ خارها در گونه های مختلفشان میباشد .گلهای زنگی شکل روی حلقه ای در مرکز تنه اصلی ، از نزدیک آرئولها در پایان بهار و تابستان پدیدار میشوند . قطر گلها ٥ تا ٥.٧ سانتیمتر رسیده و در رنگهای سبز مایل به زرد پرتقالی ، سرخ و بنفش خودنمایی میکنند .میوه تخم مرغی شکل به درازای ٣-٥ سانتیمتر که دربردارنده بذرهای سیاه رنگ و ریز است . ازدیاد فروکاکتوسها از کشت بذر و از راه قلمه به راحتی امکان پذیر است . گونه هایی از فروکاکتوس در ٦ سالگی گلدهی و بذردهی را آغاز و هر اندازه نوردهی به آنان بیشتر باشد مرغوب تر میگردند . هرگاه فروکاکتوسها در هوای آزاد کشت شوند باید آبیاری متناسب هم اندازه با تبخیر محیطی انجام گیرد تا تنه گیاهی چروکیده و جمع نشود .

خاک کمپوست غنی و زهکشی شده و آبیاری مناسب را از بهار تا پاییز نیازمندند ، بیشتر گونه ها چند درجه زیر صفر را در آب و هوای خشک تحمل میکنند البته کاکتوسهای جوان ٥ تا ١٠ ساله پایداری کمتری در برابر سرمای زیر صفر دارند .

از گونه های معروف آن عبارتند از :

F.acanthodes , F.coloratus , F.echidne , F.flavovirens , F.fordii , F.gatesii , F.glaucescens , F.haematacanthus , F.horridus , F.histrix , F.latispinus , F.stainesii , F.schwarzii, F.tortulospinus, F.viridescens , F.wislizenii

Ferocactus_peninsulae_towsendianus برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

 

سالکوربوتیا (Sulcorebutia)

سالکوربوتیا به علت شباهت به جنس ربوتیا ، به این نام نامیده میشود . این جنس از کاکتوسها بومی شمال شرق بولیوی بوده و تا ارتفاعات ٣٠٠٠ متر نیز پراکندگی دارد . سالکوربوتیا دارای ساختاری کروی شکل و کوچک بوده و همانگونه که گفته شد ، شباهت فراوانی به جنس ربوتیا دارد . با این تفاوت که تیغها در راستای تنه ، حالت پیچش ویژه ای به خود گرفته و گوناگونی رنگ تیغها در این جنس بیشتر می باشد . بدنه آنها در رنگهای سبز ، سرخ و قهوه ای دیده شده است . گلهای کوچک و قیفی شکل که عموماً در میانه تابستان از پایین ترین قسمت بدنه شکوفا میشوند و چند روز دوام می آورند . رنگ گلها سرخ ، زرد ، نارنجی یا بنفش ارغوانی بوده و در روی آرئولهای باریک و طویل پیرامون ساقه پدیدار میشوند .

Sulcorebutia_tarijensis_HS200

میوه های آن کوچک ، کروی ، مسطح و یا دارای چند فلس هستند ، بذرهای آنها نیز بسیار ریز و سیاه رنگ اند . تکثیر و ازدیاد به روش کشت بذر در بهار انجام میگیرد و چنانچه روی پایه پیوند قرار گیرد ، تکثیر آن افزایش می یابد . این گیاه کم و بیش سایه دوست بوده و هرگاه در بیرون از گلخانه نگهداری شوند ، بهتر است در محیط سایه روشن قرار گیرند . خاک آن باید دارای نفوذ فراوانی بوده و اندازه کاربرد ماسه نسبت به سایر مواد بیشتر باشد ، همچنین به آب کافی و مناسبی از فصل بهار تا پاییز نیازمندند . زمستان آنها باید خشک بوده در این صورت مقاومتشان در برابر یخ زدگی خوب است . خارهای سالکوربوتیا نسبت به ربوتیاها از رشد بیشتر برخوردار بوده و بدنه آنها پیچیدگی کامل دارد . رنگ خارها از سفید تا زرد ، سرخ و قهوه ای دگرگونی دارد و با درخشندگی ویژه ای برخوردارند . نسبت به ربوتیاها کم رشد بوده و برای سرعت و شتاب بخشی به رشد آنها باید از عمل پیوند زدن سود جست . سالکوربوتیاها از کاکتوسهای مورد علاقه اروپایی ها هستند .
گونه های معروف آن عبارتند از : 
S.alba , S.breviflora , S.candiae , S.crispata , S.flavissima , S.hoffmanniana , S.kruegeri , S.markusii , S.mentosa , S.polymorpha

کاکتوس کریسمس زیگوکاکتوس ZYGOCACTUS

زیگوکاکتوس ها از گیاهان اپی فیت به شکل درختچه ای برگ نما به رنگ سبز و سبز تیره بوده که بلندی آنها به ۶۰ سانتیمتر می رسد .

این کاکتوس به این علت که در زمان کریسمس گل دهی میکند با نام کاکتوس کریسمس نیز شناخته میشود.

Zygocactus-truncatus1

خاک مناسب برای کاکتوس Proper Soil Cactus

یکی ازعوامل مهم در پرورش کاکتوس cactus و ساکولنت ها succulents استفاده از خاک مناسب می باشد . چون چهار عنصر آب ، هوا ، نور و دما تاثیر مستقیمی درترکیب خاک کاکتوس و ساکولنت ها دارند در دنیا هنوز دستور خیلی استانداردی برای این امروجود ندارد و بیشتر دستورهای تهیه خاک بر اساس تجربه های منطقه ایی توصیه شده است . بطور کلی این گیاهان در ترکیبات مختلفی ازخاک می توانند زندگی کنند که باید دارای خلل و فرج و پر متفذ باشد تا اب به راحتی از ان خارج شود و سریعا خاک خشک شود.و گیاه امکان تنفس aeration پیدا کند. همواره برای کاکتوس ها از خاکی سنگ ریزه ای استفاده کنید . برای خاک کاکتوس ترکیب های مختلفی توصیه می شود . که بر همین اساس ماسه یکی از عوامل اصلی ترکیبات خاک آنها است .
بسیاری از دوستان با ارائه دستورات پیچیده در ترکیبات خاک علاقمندان مبتدی به پرورش کاکتوس و ساکولنت ها را نگران می کنند که مبادا کندی رشد گیاه شان بعلت استفاده نکردن همان مورد در خاک می باشد . ما برای رفع این دلهره ها سعی می کنیم ابتدا یک دستور کلی قابل استفاده در ترکیبات خاک ارائه دهیم سپس همه موادی را که در ترکیبات خاک می تواند مورد استفاده قرار بگیرد را شرح خواهیم داد .

cacti1

دستور کلی

برای مناطق مرطوب ماسه 5/1 پیمانه + خاک 5/0 پیمانه + کود 5/0 پیمانه

برای مناطق خشک ماسه 5/1 پیمانه + خاک 1 پیمانه + کود 5/0 پیمانه

همانطور که درترکیبات بالا مشاهده می کنید با خشک شدن هوا ، خاک درصد بیشتری از ترکیب را شامل می شود یعنی خیلی ساده هرچه هوا مرطوب باشد در صد خاک آن کمتر برای تخلیه مناسب آب و هر چه هوا خشک تر باشد در صد خاک را بیشتر می کنیم تا ترکیب ، ذخیره آب بیشتری داشته باشد چون خاک با ایجاد چسبندگی خروج آب را می تواند کنترل کند .

مواد قابل استفاده در خاک کاکتوس

1 : شن ماسه 04 ( ماسه ایی که ذرات در آن از یک تا چهارمیلمترمخلوط با شد )

توجه : این نوع ماسه یا کمی درشت تر ( 06 ) در اکثر ساختمانهای در حال ساخت یافت می شود . ذرات درشت آن را می توانید برای قرار دادن در زیر گلدان استفاده کنید و در ضمن توجه داشته باشید ماسه بادی ( ماسه خیلی ریز ) مخلوط با آن باشد و برای آزمایش می توانید آنرا خیس کنید اگر بعد از خشک شدن بهم نچسبید آن مناسب است .

2 : خاک ( بطور کلی 20 سانت از خاک پوسته زمین که کاملا آفتاب خورده باشد حاصل خیز می باشد )

توجه : در ترکیبات خاک کاکتوس می توان از خاک آفتاب خورده مزرعه ، خاک باغچه ، خاک پیت ماس و یا خاک بسته بندی بصورت تکی و یا مخلوطی از چند نوع شان بهمراه ماسه استفاده کرد ضمنا خاک هایی که از گود برداری پی ساختمان ها بیرون آورده می شوند ارزش غذایی ندارند .

3 : کود ( کود های حیوانی ، کود های شمیایی )

توجه : کودهای حیوانی کهنه و پوسیده مناسب تر هستند مخصوصا برای کسانیکه گیاهان شان را در فضای باز نگهداری میکنند یا در زمین کاشته اند.

توجه : استفاده از کود شمیایی در ترکیبات خاص نیاز به تخصص دارد و باید با احتیاط صورت گیرد و البته فرمول های خاص خودش را دارد که می توانید به بخش کود مناسب در وبلاگ مراجه کنید .

4 : خاک برگ ( از برگ گیاهان بدست می آید )

5 : خاک باغچه ( خاک درون باغچه ها )

6 : خاک رس clay( خاکی قرمز رنگ که در مکانهای آبرفتی یا پشت سدها یافت می شود )

7 : خاک پیت Peat Soil ( خاک سیاه رنگی که از نوعی خزه (خزه اسفاگنوم Sphagnum Sp ) درست می شود و در جنگلها ی شمال ایران یافت می شود )

8 : کمپوست composted ( نوعی خاک که اززباله های گیاهان و حیوانات درست می شود )

9 : پرلیت ( پرلیت از نوعی سنگ آتشفشانی درست می شود که جای گزین مناسبی برای شن و ماسه درشت می بلشد زیرا استریل بوده وا هوا را بهتر جریان می دهد اما در مناطقی که باد می وزد بعلت وزن بسیار مشکلاتی بهمراه دارد )

10 : تورب خزه ( گیاهی که به بدنه درختان در جنگلها می چسبد )

11 : پوست برنج ( پوسته جدا شده برنج بعد استحصال آن )

12 : خرده سفال ( تکه خرد شده گلدان های سفالی و آجر )

13 : پودر استخوان ( پودر که از خشک شدن و آسیاب کردن استخوان بدست می آید و بعنوان غذای دام مصارف زیادی دارد )

14 : خاکستر ذغال ( برای ضد عفونی کردن خاک بکار می رود )

15 : تفاله چای ( برای ضد عفونی کردن به خاک استفاده می شود )

16 : مواد شیمیایی ( جهت ضد عفونی خاک بکار می رود )

17 : خاک گلدان ( خاک های بسته بندی موجود در بازار)

توجه : بعد از ترکیب خاک مورد نظر بهتر است ضد عفونی شود که در همین صفحه مطا لعه بفرما ئید .

فرمول های ترکیب خاک

توجه : از دوستان تقاضا می شود در صورت استفاده از فرمول های زیر نتیجه را در بخش نظرات بنویسید تا بنام خودتان در وبلاگ قرار گیرد .

برای آماده سازی خاک بعد از تهیه مواد اولیه ابتدا یک ظرف را بعنوان پیمانه انتخاب کنید ، میتوانید از یک گلدان متوسط برای این کار استفاده کنید سپس اقدام به ترکیب خاک طبق یکی از فرمول های زیر کنید .

شماره 1 : یک فرمول بسیار ساده برای مناطق پر باران

ماسه 2 پیمانه + خاک مزرعه 1 پیمانه + کود حیوانی 1 پیمانه + تفاله چای مقداری

شماره 2 : یک فرمول بسیار ساده برای مناطق خشک تر

ماسه 5/1 پیمانه + خاک مزرعه 5/0 پیمانه + خاک رس 5/0 پیمانه + تفاله چای

شماره 3 : این سه فرمول در چند کتاب پیشنهاد شده

الف : خاک باغچه 1 پیمانه + شن ماسه 1 پیمانه + کمپوست 1 پیمانه

ب : خاک باغچه 1 پیمانه + شن ماسه 1 پیمانه + خاک رس 5/0 پیمانه

پ : شن ماسه 1 پیمانه + شن ماسه 1 پیمانه + خاک پیت 1 پیمانه

شماره 4 : این دستور از یک سایت خارجی ترجمه شده

خاک گلدان 2 پیمانه + شن ماسه 2 پیمانه + خاک پیت 5/0 پیمانه + پودر استخوان مقداری

شماره 5 : این دستور از یک سایت خارجی ترجمه شده

ماسه 1 پیمانه + خاک گلدان 1 بخش + پرلیت 5/0 پیمانه سپس 1 قاشق غذا خوری کود سوپر فسفات در یک گالن آب ( حدود 4 لیتر ) حل کرده وروی آن آب پاشی کنید .

شماره 6 : این دستور مناسب هوای معتدل می باشد

کمپوست 2 پیمانه + ماسه 2 پیمانه + خاک رس 1 پیمانه

شماره 7 : این دستور از یک سایت خارجی ترجمه شده

ماسه 1 پیمانه + خاک ترب خزه 1 پیمانه + مخلوط یک فنجان پودر استخوان با 7 کیلو ازاین خاک

شماره 8 : چند دستور که در یک سایت تخصصی خاک کاکتوس عرضه شده

الف ) ماسه 2 پیمانه + خاک باغچه 1 پیمانه + خاک برگ بارور شده با آهک 1 پیمانه + پرلیت 3 پیمانه

ب ) ماسه 2 پیمانه + خاک پیت 1 پیمانه + خاک برگ بارور شده با آهک 1 پیمانه + خاک باغچه 4 پیمانه + پرلیت 5 پیمانه

ت ) ماسه یا پرلیت 1 پیمانه + خاک مخلوط با کود 1 پیمانه

ث ) ماسه 2 پیمانه + خاک پیت بارور شده با آهک 1 پیمانه + خاک پیت معمولی 1 پیمانه + پرلیت 1 پیمانه

شماره 9 : این دستور توسط التون رابرتز یکی از معروف ترین پرورش دهندگان کاکتوس در دنیا ارائه شده

30٪ کمپوست + 30٪ شن و ماسه + 15 درصد خاک پیت + 10٪ پرلیت + 15٪ کود

شماره 10 : این دستورتوسط یک دانشکده تحقیقاتی ارائه شده

ماسه 1 پیمانه + کمپوست 1 پیمانه + خاک تورب خزه 1 پیمانه + پرلیت 2 پیمانه + هر متر مکعب از مخلوط 5 قاشق غذا خوری آهک ، 2 قاشق غذاخوری گچ ، 3 قاشق غذا خوری سوپر فسفات ، 1 قاشق غذا خوری نیترات پتاسیم ، 5/0 قاشق غذا خوری سولفات پتاسیم

این دستور توسط محمود از فلاور جان ارائه شده :

شن ماسه ریز و درشت ۲ پیمانه + کوکوپیت ۱ پیمانه + پرلیت ۱ پیمانه + خاک برگ ۱ پیمانه +

کود دامی ۵ / ۰ پیمانه + پیت ماس ذغال جهت ته گلدان + مقداری ریگ جهت ته گلدان

توجه : برای اینکه کوکو پیت از هم باز شود باید خیس شود و بهتر است برای آب هوای ایران مستقیما از خاک رس استفاده نشود .

خاک مناسب جهت چند نوع کاکتوس خاص

حال که با کلیات ترکیبات خاک کاکتوس آشنا شدید به معرفی خاک های مورد علاقه چند نوع خاص از این گیاهان می پردازیم ( ترکیبات بصورت درصد نوشته شده تا علاقمندان با در نظر گرفتن منطقه و محیط زندگی خود به تنظیم آن بپرذازند )

کاکتوس هایی که نیاز به زهکشی خوب با خشک شدن سریع آب دارند شامل انواع

Ariocarpus، Astrophytum، Aztekium، Echinocactus، Lophophora، Obregonia، Turbinicarpus

30-60٪ ماسه + 10-30٪ پرلیت + 10-20٪ خاک گلدان + 5٪ کود (اختیاری)

کاکتوس هایی که تحمل آب بیشتری دارند شامل انواع

Echinopsiscereus، Harrisia، Myrtillocactus، Neobuxbaumia، انجیر هندی، Polaskia، Rebutia، Stenocereus، Trichocereus

20-40٪ ماسه + 10-20٪ پرلیت + 30-50٪ خاک گلدان + 5٪ کود (اختیاری)

کاکتوس هایی که که تحمل گرمای زیاد و حتی خاک مرطوب و غنی را دارند شامل انواع

Acanthocereus، Hylocereus، Pereskia، Pereskiopsis، Rhipsalis، Selenicereus

10٪ ماسه + 70 ٪ خاک پیت + 10-20٪ کمپوست + 5-10 درصد کود

توصیه : به همه علاقمندان توصیه میشود در صورتی که خودشان خاک را مخلوط و آماده می کنند آنرا ضد عفونی کنند که در همین صفحه توضیح داده شده

تعویض گلدان و جابجایی کاکتوس ها

بیشتر افراد جابجایی گلدان گیاه را بیش از اندازه انجام می دهند. این کار به ریشه های کاکتوس اسیب وارد می کند. فقط هنگامی که گیاه احتیاج به تعویض گلدان دارد باید این کار صورت بگیرد بهترین فصل برای تعویض گلدان بهار است که گیاه در حال رشد بوده و انرژی زیادی دارد.
cbae4c
یک کاکتوس برای سالها (5 تا 10 سال) می تواند در یک گلدان باشد بدون اینکه احتیاجی به تعویض گلدان داشته باشد.کاکتوس ها در هر گلدانی که زه کشی و تخلیه آب مناسبی داشته باشد میتوانند به خوبی رشد کند. گلدانهایی گلی با عمق کم برای کاکتوس ها بسیار مناسب است و اصولا کاکتوس ها به عمق زیادی احتیاج ندارند. برای انتخاب سایز گلدان، گلدانی با قطری کمی بیشتر از قطر کاکتوس را انتخاب کنید. گلدانهای بزرگ برای کاکتوس های کوچک مناسب نبوده، موجب از بین رفتن گیاه خواهد شد. پس از انتقال کاکتوس برای آبیاری ان عجله نکنید تا فرصت ترمیم به ریشه های گیاه داده باشید. پس از چند روز به ابیاری گیاه بپردازید. در سه هفته اول به ابیاری کم اکتفا کنید.
مراحل جابجایی:
1- قسمت پایینی گلدان را با سنگ هایی تمیز بپوشانید. مقداری زغال فعال شده در این قسمت قرار دهید.
2- گلدان را با ترکیب دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک و مقداری perlite. پر کنید. (خاکهای آماده در مغازه های معتبر یافت می‌شود).
3- دقت کنید که هیچ گونه کلوخ در مخلوط وجود نداشته باشد سپس کاکتوس ها را در خاک قرار دهید.
4- مقداری سنگ و خزه را بر روی خاک گلدان برای نگهداری رطوبت قرار دهید.

توربینی کارپوس (Turbinicarpus)

این کاکتوس بومی مکزیک بوده و دارای پیکری کروی و کوچک به قطر ٣ تا ٤ سانتیمتر و قامتی کوتاه با رشد اندک که در بالاترین بخش ، شکلی ضخیم به خود میگیرد . رنگ بدنه آنها از خاکستری سبز تا قهوه ای روشن و نزدیک به سبز دگرگونی دارد . خارهای توربینی کارپوس ، باریک ، کوتاه و در بخش زیرین منحنی و به رنگهای کرم روشن تا قهوه ای دیده میشود . گلهایشان کوچک و ١ تا ٣ سانتیمتر قطر دارند . پرچم و مادگیشان کوتاه و دارای گلبرگهای باریک است که در فصل بهار تا آغاز تابستان نمودار میشوند و در گونه های مختلف از رنگهایی چون : کرم ، صورتی و زرد برخوردار می باشند .

Turbinicarpus_lophophoroides برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.
تکثیر این کاکتوسها از راه پیوند زدن بر روی گیاه جوان و برای دستیابی به اندازه و گلهایی مناسب امکان پذیر است . اگرچه آنها رشد خوبی روی ریشه از خود نشان میدهند ، با اینهمه ازدیاد عادی آنها از راه کاشت بذر می باشد . توربینی کارپوسها آفتاب دوست بوده و همواره نیاز به یک خاک مخلوط و محیطی گرم دارند ، هنگام گرمی تابستان به آب کافی نیازمندند ولی به سبب استراحت گیاه در زمستان باید محیطشان خشک باشد .گونه های مهم آن عبارتند از :

T.klinkerianus , T.lophophoroides , T.macrochele , T.roseiflorus , T.schwarzii , T.valdezianus

تلوکاکتوس THELOCACTUS

زادگاه تلوکاکتوس کشور مکزیک است و جایگاه رویش آنها از جنوب آمریکا تا تگزاس و مکزیت گسترده است. نام آن از Nippie cactus (کاکتوس مخروطی و پستانکی) گرفته شده است . تلوکاکتوس از کاکتوس های کروی شکل انبوه کروی بشمار می رود. خارها در گونه های مختلف آن بسیار فشرده نزدیک به هم و انبوه می باشند. بلندی آنها ۲۵ سانتیمتر و قطر آنها به ۲۰ سانتیمتر میرسد. بر روی پیکر آنها نزدیک به ۲۰ شیار دیده می شود و رنگ بدنه از سبز تا خاکستری مایل به سبز است. گاهی در سال های نخست رشد، شاخه های جانبی پدید می آورد، که ۶ تا ۱۰ سانتیمتر قطر دارند. این شاخه ها رشد سریعی ندارد ولی خیلی زود به شرایط محیطی سازگار میشوند.

Thelocactus_hexaedrophorus برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

خارهای گونه های مختلف آن به رنگ های گوناگون سفید، زرد، سرخ و سیاه دگرگونی دارد. شکل خارها نیز با نمودهای از منحنی یا حتی مسطح هم دیده می شود. شمار خارهای شعاعی ۲۵ ولی خارهای کانونی (مرکزی)۱ تا ۴ عدد می باشند. درازای خارهای شعاعی به ۳ سانتیمتر می رسد ولی خارهای کانونی کم و بیش نیرومند هستند. گلهای شکلی پهن داشته و در بخش بالایی گیاه آن هم در فصل تابستان به رنگ های سرخ و بنفش آشکار می شوند. میوه ها کروی به شکل تخم مرغ و قطر ۱ سانتیمتر که هنگام رسیدن به رنگ تیره و گاهی سیاه در می آیند و در بخش میانی دارای فرورفتگی هستند. روش تکثیر تلوکاکتوس با کاشت بذر و در فصل بهار انجام می گیرد.

Thelocactus_rinconensis

برای فراهم آمدن خاک مناسب سفارش می شود اندازه ماسه را در خاک نسبت به دیگر کاکتوس ها افزایش داده این کاکتوس ها به خاک غنی، سبک و زهکشی شده که آب به آسانی از آن عبور کند (به ویژه در شرایط گرم) نیازمندند و در زمستان همانند بیشتر کاکتوس ها خاک مطلوب آنها خاکی خشک می باشد. به دمایی نزدیک به نقطه انجماد پایداری نشان می دهند. شماری از گونه های نامی و شناخته شده تلوکاکتوس در زیر آمده است.T.bicolor,T.flaevidispinus,T.heterochromus, T.hexaedrophorus, T.leucacanthus, T.nidulans, T.eangerianus

تفاوت کاکتوس‌ ها با گیاهان گوشتی

در بیشتر موارد، چنین پنداشته می‌شود که هر گیاهی با اندامهای گوشتی، کاکتوس می‌باشد. در صورتی که این گونه نیست، البته همگی کاکتوس‌ها دارای اندامهای آبدار و گوشتی هستند ولی باید دانست همه گیاهان گوشتی کاکتوس نیستند. افزون بر کاکتوس‌ها، گیاهان دیگری که از تیره‌های کاکتوس‌ها نیستند دارای برگ‌ها و اندام‌های آبدار و گوشتی می‌باشند. مانند: شیرسگ، صبرزرد آکمه‌آ، آگاو، ناز، چه از تیره کاکتوس‌ها و یا دیگر تیره‌های نامبرده، با اندام‌های گوناگون خود مانند برگ‌ها، ساقه‌های هوایی یا زیرزمینی، ریشه و … توانایی آن را دارند که بیش از اندازه معمول آب و مواد کانی را جذب و در بافتها و یاخته‌های خود انباشت سازند. بیشتر این گیاهان بومی نواحی خشک و گرم هستند و خود را با محیط زندگی سازگار نموده و در برابر شرایط نامساعد محیطی مانند: کم آبی و خشکی، بردباری شگفت انگیزی از خود نشان می‌دهند.

 

 

Agave-americana

Agave americana

کاکتوس‌ ها در بافتهای درونی خود، فرورفتگی‌هایی کوچک به نام آرئول (مناطقی بر روی ساقه یا شاخه کاکتوس‌ها که جای تولید گلها و خارها می‌باشد.) و به شکل چین خورده و بالشتک مانند هستند. اجتماع خارها بیشتر به گونه ردیفی در روی آرئول و گاهی نیز خود آرئول‌ها، بدون ترتیب پخش گردیده‌اند در حالیکه در دیگر گیاهان گوشتی خاردار، تیغ‌ها یا خارها منفرد بوده و کمتر به صورت مجتمع یا پدیدار می‌گردند. اندازه آبی که کاکتوس‌ها درون بافت‌های خود انباشته می‌کنند، بسیار زیاد و با اندک خراش یا زخمی در سطح آنها، شیره نباتی با آب اضافی آنها قطره قطره بیرون می‌چکد. به جزء چند مورد استثنایی، بیشتر کاکتوس‌ها برگ واقعی ندارند و ساقه آنها ضخیم و شاخه‌ها گوشتی گردیده و به شکل‌هایی گرد، دگمه‌ای، برجسته، قلوه سنگ، راکتی شکل و مانند آنها دیده می‌شود همچنین خار کاکتوس‌ها که کم و بیش، همیشه وجود دارد، دارای اشکال، اندازه‌ها و رنگ های متفاوت می‌باشد.