نوشته‌ها

لیتوپس Lithops

لیتوپس سرده گیاهان آب‌داری در خانواده علف‌فرشیان است. اعضای این گروه، بومی آفریقای جنوبی هستند. اسم لیتوپس از کلمه یونانی λίθος (لیتوس) به معنی “سنگ” و ὄψ (اُپس) یعنی “صورت” تشکیل شده و اشاره به ظاهر سنگ‌مانند این گیاهان است. شکل سنگ‌مانند این گیاهان، آنها را در میان ریگ و سنگ‌ها پنهان و از دید حیوانات گیاه‌خوار، دور نگه می‌دارد.

Lithops

Astrophytum hybrid variegated عکس

Astrophytum hybrid variegated

 برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

عکس

کاکتوس

برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

اچینو گروزونی Echinocactus grusonii

از مشخصات این گیاه وجود خارهای زرد رنگ و بریدگیهای عمیق طولی است. بلندی آن تا یک متر میرسد. چنانچه از این گیاه خوب مراقبت شود به قطر حدود یک متر میرسد دوام این گیاه نسبت به گونه های مشابه بیشتر است. در مناطقی که آب و هوای آنها مشابه اروپا است این نوع کاکتوس معمولا گل نمی دهد .

Echinocactus grusonii 1

برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

برای داشتن گیاهی سالم و سریع الرشد تابستانها گلدان را برابر آفتاب گذاشته و به آن آب کافی میدهند . بمنظور جلوگیری از پوسیدگی قسمتهای پائین کاکتوس CACTUS در نتیجه تماس با خاک مرطوب بهتر است اطراف گیاه با سنگریزه پوشانده شود . در انتهای گلدان باید سوراخ بتعداد کافی وجود داشته باشد تا آب اضافی از آن خارج گردد. زمستان ها گیاه راباید در مکانی خنک( ۵ ـ ۱۰ درجه سانتیگراد) قرار داده و به آن آب بمیزان بسیار مختصر داد .

گیاهی است که باید حداقل چند ساعت در روز از نور خورشید بهره مند شود. این گیاهان درجه حرارت سرد را دوست ندارند ، بنابراین در بهار بهتر است تنها زمانی که دمای بالای ۱۵ درجه سانتی گراد میباشد آن را در خارج از ساختمان قرار دهیم.

تکثیر اچینو کاکتوس از طریق کاشت بذر میباشد.

کاکتوس کوپی آپوا اوکولتا عکس

کاکتوس

برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

لیتوپس Lithops

گیاه فوق‌العاده جالب و کوچکی از نوع گیاهان گوشتی است. ومرکب از دو برگ جفت شده است که شکل گوه ای دارند . این گیاه در ظاهر، شبیه سنگریزه‌های کوچک هستند؛ اگر گل نداده باشند، ممکن است فکر کنید خرده سنگ‌اند، ولی وقتی به آنها دست بزنید می‌بینید نرم و توپر هستند.

Lithops lesliei

Lithops lesliei

. محل زندگی این گیاهان صحرا و منطقه های گرم است. حیوانها علاقه زیادی به خوردن آنها دارند، چرا که آبدار هستند و خوردن آنها به رفع تشنگی کمک می‌کند. البته اگر حیوانی بتواند میان ریگزار این ریزهای خوشمزه را تشخیص بدهد!

لیتوپس از جنوب افریقا و کشور نامبیا منشا گرفته است وبه شرایط گرم وخشک سازگار شده است.در مناطقی که لیتوپس بومی انجاست ماههای زیادی از سال بدون بارندگی می باشند بنابراین نگهداری اب برای گیاه بسیار مهم است حالت گرد شده و شبیه سنگریزه برگ باعث میشود گیاه اب کمتری را از دست بدهد و از این طریق به بقا گیاه کمک کند و از طرفی شکل ظاهری گیاه باعث می شود که از دید حیوانات علفخوارمخفی بماند و این تقلید در رنگ و شکل گیاه بهترین راه برای ماندن در طبیعت وبقا می باشد  .لیتوپس، گیاهی کُند رشد است و بعضی از انواع آن در طول سال، فقط یک ‌میلی‌متر رشد می‌کند. این گیاه می‌تواند تا 4000سال عمر کند.

لیتوپس را می توان گیاهانی تنبل نامید. بسیاری از آن‌ها از نظر متابولیکی فقط یک ساعت و یا کم‌تر از آن در روز فعالیت می‌کنند، اما همین زمان کوتاه هم کافی است که احتیاج خود را تأمین کنند.دمای مورد علاقه این گیاه، حدود 20 درجه سانتی‌گراد است و زیادشدن آن از راه کاشت بذر، از اول تا آخر فصل بهار است. همچنین می‌توان پاجوش‌های کوچک آن را از پایه مادر جدا کرد. لیتوپس اساسا ساقه ندارد و نمی تواند به طور گسترده روی زمین قرار گیرد و  بین انها شکافی است که عمق ان بستگی به واریته گیاه دارد و بعضی واریته های ان به صورت کمی بر امده روی سطح زمین قرار دارد .

Cactus کاکتوس عکس

 

cacti

برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

ژمینو

مشخصات:
اسم علمی این گیاه Gymnocalycium ، از خانواده Cactaceae می‌باشد. اغلب گونه های این جنس بومی
آرژانتین، پاراگوئه، اروگونه و بولیوی هستند. گونه های مختلف این جنس را می توان به
راحتی پرورش داد. و به گل برد. گونه مذکور کروی و قرمز رنگ است. چون بدون کلروفیل
می باشد، باید آن را روی کاکتوس دیگری پیوند زد. گلهایش هم قرمز و صورتی و به قطر ۵
تا ۸ سانتیمتر می باشد.
مراقبت: 
ژیمنوکالیسیم به نور زیاد حرارت
بالا، آبیاری اندک رطوبت کم و هوای خشک و خاک قلیایی احتیاج دارد.
کود:
به گیاه جوان ژیمنوکالیسیم نباید کود داد ولی به گیاه
مسن می توان مخلوطی از یک گرم سولفات پتاسیم و یک گرم سوپر فسفات در لیتر، از خرداد
تا مرداد ماه کود داد و به کود ازته هم احتیاجی ندارد.
خاک:
مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ وماسه شسته برای رشد این
گیاه مناسب است.
ازدیاد:
زمانیکه در قسمت ابتدای ژیمنوکالیسیم، پایگاه نسبتا
بزرگی با قطر تقریبی ۲/۵ سانتیمتر تولید شد، می توان آن را جدا کنید. با یک چاقوی
تیز و با دقت کامل این کار را انجام دهید و برشی تمیز و دقیق در سرتا سر طول پایه
گیاه ایجاد کنید. به همان اندازه روی تنها گیاه اصلی را هم برش و قلمه را به گیاه
اصلی پیوند بزنید. دقت کنید هر دو سطح برش خورده در ساقه گیاه اصلی و قلمه دقیقا
روی هم قرار بگیرد.سپس با استفاده از خلال دندان، سوزن نایلونی یا خارهای خود
کاکتوس دو قسمت را به هم متصل کنید. گیاه پیوند زده شده را با کیسه نایلونی
بپوشانید و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد، به مدت ۲ ماه نگاه دارید. بعداز ۸ تا ۱۰
هفته کیسه پلاستیکی شفاف را بردارید.
zhemino3

تکثیر کاکتوس‌ها

تکثیر کاکتوس‌ها به دو شیوه انجام می‌شود:

  • جنسی
  • غیر جنسی

بعضی از کاکتوس‌ها نظیر مامیلاریا گل دهی منظم هر ساله دارند. بذر سیاه رنگ کوچک تولید می‌کنند. بعضی دیگر از کاکتوس‌ها نظیر زیئو کاکتوس که گل‌های بسیار کم دوامی دارند تولید بذر کمتری می‌کنند.

20101031812.

 

تکثیر بذری کاکتوس‌ها

عموم کاکتوس‌ها بذرهای بسیار ریز با قوه نامیه نسبتاً کوتاه دارند. نکات مهم در کشت بذری کاکتوس: – بذرها قوه نامیه مناسبی داشته باشند؛ یعنی تعداد جوانه زنی گیاه در زمان معین به اندازه قابل قبول باشد؛ نحوه کشت طوری باشد که بذرهای ریز بتوانند جوانه بزنند. بنابراین کاکتوس‌ها را در سبدهای پلاستیکی کم عمق با یک خاک بسیار سبک (ترجیحاً پیت ماس) کشت می‌کنند. آبیاری بسترهای کشت در پای گیاه انجام می‌گیرد، یا اینکه سبدها را در ظرف‌های آبی قرار داده که بتدریج آب را جذب می‌کند و گیاه و بذرها مرطوب شده و بعد جوانه می‌زنند. مثل هر گیاه دیگر بذرکاری باعث طولانی شدن زمان رشد و نمو و بلوغ گیاه می‌شود.

تکثیر رویشی کاکتوس

قلمه زدن

عمده‌ترین تکثیر رویشی کاکتوس‌ها قلمه زدن (به انگلیسیCutting) است. قلمه زدن در کاکتوس به فصل بستگی دارد و بهترین فصل برای آن اوایل تابستان می‌باشد. بطوری که آن‌ها را در یک بستر سبک و محیط با رطوبت کافی با آبیاری منظم کشت می‌کنند. اما قبل از اینکه قلمهٔ کاکتوس مخصوصاً کاکتوس‌های گوشتی نظیر سرئوس‌ها وارد بسترهای کشت شوند باید شیرابه گیاه را قطع کرد. برای انجام چنین عملی قبلاً قطعات جدا شده یا قلمه‌های کاکتوس را به مدت چندین ساعت در معرض تابش مستقیم آفتاب در تابستان قرار می‌دادند تا اینکه جریان شیرابه قطع می‌شد و سپس اقدام به کشت آن می‌کردند. اما امروزه با توجه به اینکه ریشه‌دار کردن گیاهان در کمترین زمان حائز اهمیت است قلمه‌ها را در آب ولرم حدود ۴۵ درجه سانتی گراد قرار می‌دهند. که در نتیجه جریان شیرابه قلمه‌ها قطع می‌شود. سپس آنها را در بستر کاشت قرار می‌دهند.

پیوند زدن

کار دیگری که بیشتر به‌عنوان یک هنر به نظر می‌رسد عمل پیوند (به انگلیسیGrafting) در کاکتوس است. آنچه مسلم است سرئوس‌ها یا کاکتوس‌های مخروطی، پایه‌های بسیار خوبی برای بیشتر مامیلاریاها یا اوپنسیه‌ها هستند.