نوشته‌ها

کاکتوس عکس

1960234_278444568981179_1588453099_n

 برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

فرائی لئا (Frailea)

زادگاه فرائی لئا ، گستره کشورهای بولیوی ، برزیل ، اوروگوئه ، آرژانتین ، کلمبیا و پاراگوئه را فرا می گیرد . این جنس شامل نزدیک به ٤٠ گونه و شماری واریته است و نام عملی آن از فردی به نام manuel fraile گرفته شده است . ساختار این کاکتوس کروی و کوچک و دارای شیارهای کمی ژرف با ردیف هایی از توبرکول (غدد برجسته) به رنگ سبز تا قهوه ای درخشان میباشد . بیشینه بلندی آنها به ٦ سانتیمر و قطر آنها به ٢.٥ تا ٣.٥ سانتیمتر میرسد .

فرائی لئا (Frailea)

گرچه گاهی ردیفهایی از توبرکولها ، نمایان نیستند ولی هنگامی که شکافها به خوبی دیده میشوند ، شمارشان به ١٢ تا ٢٠ عدد میرسد . رنگ بدنه آنها از سبز روشن تا سرخ قهوه ای یا بنفش قهوه ای در نوسان است . شمار آرئولها در سطح بدنه آنها از ٨ تا ٢٠ عدد متغیر است . این خارها دایره ای وار بوده و طولشان به کمتر از ١ سانتیمتر میرسد که به رنگهای سفید ، کرم و قهوه ای متمایل به سیاه دیده میشود . گلها به رنگهای زرد ، سفید مایل به سبز و گاه سرخ مایل به قهوه ای از جوانه مرکزی و در گرمای پایان تابستان آشکار میگردند . قطر گلها بین ٢.٥ تا ٤ سانتیمتر می باشد . میوه های آنها گرد و کوچک و بیشتر از پرزهایی به رنگ زرد قهوه ای پوشیده شده است .
تکثیر فرائی لئاها از راه کاشت بذر و قلمه به آسانی انجام شدنی است . محیط کشت مناسب برای رشد این کاکتوسها داشتن خاک مخلوط و آفتاب ملایم است ولی آفتاب مستقیم و تند را نمی پسندند . از دیدگاه آبیاری ، در تابستان ، بهار و پاییز به آبدهی مناسبی نیاز دارند ولی در فصل تابستان به سبب استراحت گیاه ، به محیط خشک و آبیاری اندک نیازمندند . پایداری کاکتوس فرائی لئا در برابر یخ زدگی بسیار خوب می باشد .
چند گونه معروف آن عبارتند از :
F.albicolumnaris , F.albifusca , F.asperispina , F.aureispina , F.castanea , F.colombiana , F.deminuta , F.fulviseta , F.knippliana , F.pygmaea , F.schilinzkyana

لوبیویا LOBIVIA

این کاکتوس بومی بولیوی، آرژانتین وپروبوده وتاارتفاع ۳۰۰۰مترگسترش دارند. نام آن منطقه ای از کشوربولیوی (Bolivia) است که جایگاه بسیاری ازکاکتوس ها درآن محل می باشد. کاکتوس لوبی ویا، دارای ساقه هایی کوتاه ، کوچک و کروی به رنگ سبزیا خاکستری مایل به سبزو گاهی ستونی شکل و دارای انشعاب می باشند. بیشینه بلندی پیکراین کاکتوس ها تا ۱۰۰سانتیمتر می رسد. گلهای بزرگ، درخشان قیفی شکل آن پیرامون ساقه در رنگهای سفید، ارغوانی، زرد، سرخ، ونارنجی پدیدارمی شوند. و برخی گونه ها درنخستین روزهای بهارونیزدرتابستان گلدهی خود را آغازمی نمایند این کاکتوس دارای تخمدان و لوله گل ناهموار و کرکدار بوده و پرچم ها همانند جنس اکینوپسیس فراوان و به صورت مجتمع پیرامون خانه را فرا گرفته اند. بلندی گلها به ۵ تا ۱۰سانتیمترمی رسد. میوه تخم مرغی شکل آنها به رنگ زرد به هنگام رسیدن خشک شده ودارای شمار زیادی بذرکوچک وسیاه می باشد.

Lobivia_arachnacantha

بیشتراین کاکتوس ها از راه بذرتکثیرمی گردند. ولی برای شتاب بخشیدن به تکثیر، بهتراست آن را با پاجوش یا جوانه های جانبی تکثیر نمود. بذرکاری عموماً درپایان اسفند ماه یا آغاز فروردین ماه انجام می گیرد و پس از نزدیک به ۳تا ۴ماه از رویش بذر، توصیه می شود که دوباره آنها را به گونه ای مرتب درظرف ویژه دیگری جابه جا نمود. چنین کاری موجب استواری بیشتر ریشه گشته و توان و نیروی گیاه را افزایش خواهد داد.

لوبی ویا ازدیدگاه شکل ظاهری و گل تفاوت زیادی با اکینوپسیس ندارد و به آسانی بین این دوجنس می توان دورگه گیری راانجام داد. گونه های لوبی ویا با گذشت یکسال شمارزیادی پاجوش پیرامون خود آشکارمی سازد و با جداکردن پاجوشها و کشت آنها ، دوباره تکثیر می گردند. ولی برای تکثیراز راه کاشت بذردرآغازبهار، درمخلوطی ازماسه، خاکبرگ وخاکهای نفوذپذیر، کشت می شوند. این کاکتوسها به درجه دمای پایین بسیارمقاومند.

باید دانست پاجوشهای جداشده و کشت شده، درسال نخست گل نمی دهند. بیشترپاجوشها، هنگامی که ازپایه مادری جدامی گردند. دارای ریشه های ظریفی می باشند ودرفصول گرم چند روز پس از جداشدن و جاگیری درگلدان تازه به همراه تثبیت ریشه ها رشد خود را آغازمینماید. دراین جنس گیاهان جوان دارای هیپوکوتیل گوشتی و کوتیلدون بسیارریزمی باشند.

یکی ازگونه های Lobivia به نام Lobivia silvestrii که دارای رنگ نارنجی کم رنگ می باشد. این گونه ها نیز به سبب نداشتن سبزینه بهتراست، همیشه روی پایه پیوند قرارگیرد و درآنصورت به خوبی به رشد خود ادامه داده و به آسانی هم زیاد می گردند. این گونه ازکاکتوس با داشتن رنگ زیبا ودلپسند خود همانند ژیمنوکاکتوسها هواخواهان زیادی داشته وپیوند آن نیزدرهمه فصل های سال انجام شدنی می باشد. هرگاه پیوند را درفصل سرد انجام می دهیم بهتراست درگلخانه هایی انجام شود که دمای آن بین ۱۸تا ۲۵درجه سانتیگراد باشد، آبیاری درفصول گرم باید منظم انجام گیرد و درفصل زمستان وسرما(زمان استراحت) خاک حتی المقدور، خشک لازمست. لوبی ویاها دربرابرسرمای هوابه دمائی تا دودرجه سانتیگراد زیرصفرپایداری نشان می دهند. ازگونه های شناخته شده دربین کلکسیونرها می توان به موارد زیراشاره نمود:

L.aurantiaca, L.backbergii, L.boliviensis, L.cardenasiana, L.culpinensis, L.famatimensis, L.fricii, L.hastefra, L.hystrix, L.jajoiana, L.multicostata, L.neocinnabarina, L.okersii, planiceps, L.shaferii, L.simplex, L.tiegeliana, L.vanurkiana, L.vatteri, L.wagneriana, L.winteriana

 

آریوکارپوس (Ariocarpus) عکس

آریوکارپوس (Ariocarpus)

 برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

مامیلاریا MAMMILARIA

نام علمی جنس مامیلاریا اشاره به برآمدگی توبوکولی ساختمان این کاکتوس است (مشتق از Mammilla) و نخستین بار گیاهشناس انگلیسی به نام E.H.Hawarth در سال 1812 میلادی کاشف آن بوده است. زادگاه مامیلاریاها بیشتر مکزیک بوده . گسترشگاه زیستیشان در جنوب خاوری آمریکا و غرب هندوستان و از صخره های شیب دار و کوهستان های بلند گرفته تا پهنه های هموار و پست شنی, نمکی، کناره های دریا دگرگونی می یابد.
مامیلاریا MAMMILARIA برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.
حدود دو هزار گونه مامیلاریا شناخته شده اند که اندازه هایشان از گیاهانی به اندازه یک فندق گرفته تا توده های گسترده ای به اندازه یک چرخدستی متفاوت می باشند. گل های افقی شکل آنها در اندازه های کوچک و بزرگ به رنگ های، سفید، زرد، کرم، صورتی، ارغوانی و سبز در آغاز بهار تا پایان تابستان پدیدار می شوند که از جوانه میانی به صورت حلقه هایی در پیرامون تاج رشد کرده و به آسانی توسط بیشتر گونه ها تولید می گردند. تیغ های یکدست و زیبای مامیلاریا شبیه به رگبرگ هایی است که گاهی به اندازه سوزن سخت و تیز و یا همانند مو انعطاف پذیر و نازکند و یا مانند قلاب ماهیگیری خمیده و دارای انحنا هستند. این تیغ ها به رنگ های گوناگون سیاه، سرخ، زرد، قهوه ای و سفید یکدست همراه با الیاف ضخیمی که آنها را به گونه ای کامل می پوشانند دیده شده اند. (البته خارهای مرکزی غالباً در قسمت انتهایی تیره تر هستند و رنگ خارهای شعاعی از زرد تا قرمز قهوه ای متغیر است)، مامیلاریاها به جایگاه های آفتابی به ویژه در آغازه های بهار تا تابستان که غنچه های گل در حال پدید آمدن هستند، نیازمندند. ولی در دمای بالای محیط نیاز به آفتاب در آنها کاهش یافته و محیط سایه آفتاب را میپسندند. درباره نیاز دمایی هم به جز چند گونه محدود، بیشتر آنها به دمای تا ۴, درجه سانتیگراد سازگاری نشان می دهند و در فصل تابستان باید زیر دمای ۳۸ درجه سانتیگراد نگاهداری گردند. کاکتوس های مامیلاریا بیشترین رشد خود را در ماه های خنک پایان پائیز و یا آغاز نخستین ماه های زمستان از سر میگیرند. ضمناً تهویه خوب هوا را نیز نباید از نظر دور داشت. برخلاف سایر کاکتوس ها که در دمای پائین (زیر صفر) به خواب میروند، مامیلاریاها به رشد و فعالیت می پردازند.پایان زمستان در پهنه هایی مانند تهران و کرج با اندکی دگرگونی، مامیلاریاهایی که درون گلخانه یا پشت پنجره های نورگیر می باشند، غنچه های خود را آشکار می سازند.گهگاهی از سوی دوستداران یا پرورش دهندگان این گفته بازگو شده که، کاکتوسهایی که یکسال گل داشته در سال دیگر گل نداده یا بسیار کم گل می دهند. این رخداد به سبب کمبود نور در فصل بهار و تابستان پیش از آن بوده که ساخت و ساز جوانه های زایشی را به تأخیر می اندازد، پس باید به یاد داشت که بهتر است مامیلاریاها در فصل تابستان در فضای آزاد نگهداری گردند و در این باره خوب است از فضای سایه درختان یا دیوارها سود جست زیرا آفتاب شدید، سوختگی گیاه را در پی خواهد داشت. مامیلاریاها به سبب شمار فراوانی از غنچه های تازه که در فصل گل آوری پدید می آوردند به آسانی تولید بذر نمی نمایند. گل ها با نشست و برخاست حشرات گرده افشانی و کپسول های دارای بذر، پس از مدتی از بین آروئول ها بیرون خواهند آمد و کپسولها نیز پس از زمان کوتاهی از سبز به قرمز تغییر رنگ می دهند و در همین هنگام نیز باید کار بذرگیری انجام گیرد. بهتر است کپسولهای دارای بذر پس از گردآوری، چند روزی نگهداری شده تا رطوبت پوسته از بین بروند و آنگاه بیرون آوردن بذرها از کپسول ها را انجام و برای کشت آماده نمود. به سبب گستردگی جنس، مامیلاریاها در کشورهای دیگر جهان، گردآورندگان و دوست داران این دسته، جداگانه و تنها به نگهداری مامیلاریا می پردازند و البته چنین شیوه­ای پیامدهای بسیار خوبی در تنظیم رطوبت مناسب، دمای میانگین و دیگر مسائل فنی داشته و بازدهی بهتری را در پرورش فراهم خواهد ساخت.میوه های مامیلاریا معمولاً بعد از گلدهی در برخی ماههای سال و در رنگ­های سبز و صورتی ظاهر می شوند که هنگام رسیدن سرخ رنگ می گردند.

گونه های معروف و شناخته شده مامیلاریاها در بین کلکسیونرها به قرار زیر می باشند:

M.albicoma, M.albilanata, M.blossfeldoana, M.bocasana, M.bombycina, M.boolii, M.camptotritha, M.calacantha, M.celsiana, M.centrucirrha, M.collinsii, M.compressa, M.confusa, M.dealbata, M.diacentra, M.discolor, M.dixanthoventron, M.elegans, M.elongata, M.fuscata, M.guelzowiana, M.geminispina, M.glassii, M.hahniana, M.hertrichiana, M.ingens, M.kraehenbuehii, M.lanata, M.microhelia, M.nana, M.nejapensis, M.perbella, M.mollendorffiana, M.plumosa, M.pringlei, M.rhodantha, M.rurstii, M.schiedeana, M.spinossima, M.saintpieana, M.supertexta, M.wilcoxii

لیتوپس Lithops

لیتوپس سرده گیاهان آب‌داری در خانواده علف‌فرشیان است. اعضای این گروه، بومی آفریقای جنوبی هستند. اسم لیتوپس از کلمه یونانی λίθος (لیتوس) به معنی “سنگ” و ὄψ (اُپس) یعنی “صورت” تشکیل شده و اشاره به ظاهر سنگ‌مانند این گیاهان است. شکل سنگ‌مانند این گیاهان، آنها را در میان ریگ و سنگ‌ها پنهان و از دید حیوانات گیاه‌خوار، دور نگه می‌دارد.

Lithops

Picture

کاکتوس

 برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

Astrophytum hybrid variegated عکس

Astrophytum hybrid variegated

 برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

عکس

کاکتوس

برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

اچینو گروزونی Echinocactus grusonii

از مشخصات این گیاه وجود خارهای زرد رنگ و بریدگیهای عمیق طولی است. بلندی آن تا یک متر میرسد. چنانچه از این گیاه خوب مراقبت شود به قطر حدود یک متر میرسد دوام این گیاه نسبت به گونه های مشابه بیشتر است. در مناطقی که آب و هوای آنها مشابه اروپا است این نوع کاکتوس معمولا گل نمی دهد .

Echinocactus grusonii 1

برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

برای داشتن گیاهی سالم و سریع الرشد تابستانها گلدان را برابر آفتاب گذاشته و به آن آب کافی میدهند . بمنظور جلوگیری از پوسیدگی قسمتهای پائین کاکتوس CACTUS در نتیجه تماس با خاک مرطوب بهتر است اطراف گیاه با سنگریزه پوشانده شود . در انتهای گلدان باید سوراخ بتعداد کافی وجود داشته باشد تا آب اضافی از آن خارج گردد. زمستان ها گیاه راباید در مکانی خنک( ۵ ـ ۱۰ درجه سانتیگراد) قرار داده و به آن آب بمیزان بسیار مختصر داد .

گیاهی است که باید حداقل چند ساعت در روز از نور خورشید بهره مند شود. این گیاهان درجه حرارت سرد را دوست ندارند ، بنابراین در بهار بهتر است تنها زمانی که دمای بالای ۱۵ درجه سانتی گراد میباشد آن را در خارج از ساختمان قرار دهیم.

تکثیر اچینو کاکتوس از طریق کاشت بذر میباشد.