نوشته‌ها

آستروفیتوم Astrophytum

آستروفیتوم ها ساختاری ستاره ای شکل داشته و از همین رو به نام (Star plant) خوانده میشوند . زادگاهشان پهنه های مرکزی ، شمالی و شمال خاوری مکزیک و تا ارتفاعات ٢١٠٠ متر نیز گسترش دارند و ار معروف ترین جنسهایی است که همواره مورد علاقه و نگرش گردآورندگان کاکتوس ها میباشد . ار ویژگیهای ظاهری آن میتوان به پیکری ستاره ای شکل و سبز رنگ و گاه خاکستری که با افزایش سن طویل میگردد همچنین دارای شمار معدودی شیار باریک بوده که از یک لایه ظریف رشته های کرکی سفیدرنگ پوشیده شده اند

Astrophytum_myriostigma برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

(برخی از گونه های آستروفیتوم بدون خار و پاره ای دارای موهای کرکی فراوان میباشد ) . ولی عموماً پرگل بوده ، گلها قیفی شکل به قطر ٤ تا ٩ سانتیمتر در رنگهای زرد ، پرتقالی یا سرخ در میانه تابستان ظاهر میشوند . آستروفیتومها در ٣ تا ٥ سالگی گل میدهند و اگر کاکتوس پیوندی باشد گلدهی آنها زودتر صورت میگیرد . تکثیر این کاکتوس ها با قلمه یا بذر انجام میپذیرد . آستروفیتوم ها دارای میوه بیضی شکل به قطر ٥.٢ سانتیمتر و پوشیده از خارهای ریز بوده ، که هنگام رسیدن شکفته میشود و از یک طرف فرورفتگی کامل دارند . آستروفیتوم ها در کلکسیون کاکتوس ها مجموعه بسیار دیدنی میباشند زیرا از گلهای زیبای آنها به آسانی میتوان بذرگیری نمود و برای کشت دوباره به کار برد .

یادآوری های مهم :در بذرگیری از این گونه کاکتوسها بودن یک یا چند آستروفیتوم برای بذرگیری کافی نیست بلکه مجموعه ای از آنها لازم است تا هنگامی که تعدادی گل ، همزمان باز میشوند بتوان به آسانی کار گرده افشانی کاکتوسها را در محیط بسته گلخانه ای با قلم مو انجام داد .

از ریختن آب به روی آستروفیتوم ها باید خودداری نمود . زیرا این کار رنگ تنه آنها را دگرگون نموده و برطرف کردن لکه ها از روی آن کم و بیش مقدور نخواهد بود .

از دیدگاه نیاز نوری ، آستروفیتوم ها جایگاه نیمه آفتابی را می پسندند و در کنار پنجره های آفتابگیر رشد خوبی دارند ولی سایه کامل ، اثر منفی بر روی رشد آنها خواهد گذارد .

برای این گیاهان درجه دما نباید کمتر از ٤- درجه سانتیگراد باشد ولی برخی گونه ها در برابر ٨.٤ درجه سانتیگراد زیر صفر پایداری نشان میدهند ..

خاک مناسب برای آستروفیتوم خاکهای آهکی است و خاکهای اسیدی را نمیپسندند . دادن کود پتاس دار در فصل تابستان برای این کاکتوس بسیار سودمند است . بلندی آنها از ٨ تا ۱۰ سانتیمتر و گاهی تا ۲ متر متغیر است.

Astrophytum_asterias