سرئوس (Cereus)

زادگاه سرئوس پهنه های شمالی و جنوبی آمریکا ، غرب آرژانتین ، برزیل و غرب هند است . این کاکتوس با شکل و پیکری ستون مانند در رنگهای سبز و آبی مایل به سبز به بلندی ١٦ متر هم میرسد (C.pruvianus) .

این کاکتوسها دارای خارهایی با بلندی ٥.٧ سانتیمتر به رنگهای سفید ، زرد ، قهوه ای روشن و تیره هستند که خارهای مرکزی طویلتر و در نوک تیره تر از خارهای شعاعی می باشند . گلهای آن شب هنگام و در فصل تابستان نمایان میگردد که نمایی دلپسند ، ویژه و آراسته به آن میبخشد . این گیاه هنگام جوانی مانند ستونی راست به سوی بالا رشد نموده و ٤ تا ٩ شکاف عمیق آرئولهای آنها را از هم جدا مینماید . تا کنون دورگه گیریهای فراوان و گوناگونی روی آن انجام گرفته است .
Cereus_azurea برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.
گلها در سرتاسر ساقه های کم و بیش مسن نیز پدید می آیند . پس از باروری ، مادگی گلها میریزد . میوه سرئوسها بزرگ و خوراکی گاهی به درازای ١٣ میلیمتر و قطر ١٠ میلیمتر و به رنگهای زرد ، سبز و سرخ دیده میشود . بسیاری از کلکسیونرها انواع سرئوسها را به جای پایه پیوند به کار میبرند . در صورتی که خود سرئوسها ، گلهای بسیار زیبایی دارند و مجموعه آنها به کلکسیون کاکتوس زیبایی ویژه ای میبخشد . سرئوسها روی هم رفته نسبت به دگرگونیهای شرایط محیطی پایداری نشان داده و تنها کمبود نور ، سبب ضعیف شدن و بی رنگ شدن ساقه آنها میگردد . از دیدگاه پایداری ، در برابر سرما نیز تا چند درجه سانتیگراد زیر صفر را تاب می آورند .یکی از سرئوسهای بسیار زیبا ، Cereus.jamacaru می باشد که بومی آمریکای جنوبی است . دارای ساقه ستونی شکل و به بلندی ١٠ متر نیز میرسد . قطر ساقه اصلی نزدیک به ٦٠ سانتیمتر میرسد . ساقه ابتدایی آن ، سبز مایل به آبی است که پس از گذشت زمانی ، کم کم به سبز تیره میگراید .

ازدیاد آنها براحتی از طریق قلمه شاخه های گیاه مسن سرئوس ، امکان پذیر است همچنین از طریق کشت بذور گیاه مادر ، سرئوسها تکثیر میشوند . تاکنون دورگه گیریهای فراوان و گوناگونی روی آنها انجام گرفته است که گونه های مطلوبی را نیز به دست داده است .

سرئوسها گیاهانی آفتاب دوست بوده که به خاک غنی و زهکشی شده نیازمندند و در مجاورت دیوار یا مانند آن (که از وزش باد دور بمانند) رشد خوبی دارند . هنگامی که خیلی بزرگ میشوند ، ساقه های فرعی به آسانی ، بدون آنکه ضرری به گیاه مادر برسانند میتوانند جابه جا شوند .

گونه های معروف آن عبارتند از : 

C.aethiops , C.argentinensis , C.azureus ,C.glaucus , C.giganteus ,C.hexagonus ,C.milesimus ,C.pruvianus , C.tacuaralensis , C.validus

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.