تریکوسرئوس (Trichocereus)

تریکوسرئوس ها بومی پهنه های آرژانتین ، بولیوی ، شیلی و اِکوادُر بوده و با پیکر استوانه ای و ستونی شکل در طیف رنگی سبز شفاف و روشن تا سبز تیره به بلندی 4 متر و گاهی بیشتر نیز میرسد . آرئولهای زیبای این کاکتوس منظم ، کوچک و به دور از هم دارای خارهای کوتاه ، ضخیم و آشکار بوده و خارهای مرکزی طویلتر و در بخش بالایی تیره تر هستند . خارها در رنگهای گوناگون از زرد تا قهوه ای روشن و تیره دیده شده اند . گلهای درشت گروهی در انتهای گیاه به بلندی ٢٠ و قطر ١٥ سانتیمتر به رنگهای سفید ، صورتی و سرخ چشم را نوازش میدهند . گلبرگها نوک تیز ، نوک کاسبرگها برگشته ، پرچمها سفیدند . بساکها زرد و کوچک با کلاله منشعب باریک و سفید و دمگلی پوشیده از کرک دارند . گلها در میانه تا اواخر تابستان باز میشوند و اغلب معطر و ٢ تا ٤ روز نیز دوام دارند . میوه این کاکتوس گرد و کرکدار و چین دار بوده و بذرها کوچک ولی کشیده به قطر ٢ میلیمتر دیده میشوند . ازدیاد این کاکتوس با کاشت بذر ، تقسیم پاجوش و یا با قلمه و پیوند انجام میگیرد .

trichocereus-pachanoi-san-pedro-cactus_2

از دیدگاه نگهداری ، در فصل تابستان محیط سایه روشن و آفتابی رو میپسندند ولی به آبیاری مرتب و هوادهی کافی نیاز دارند . در زمستان هوای خشک و خنک (٦ تا ٨ درجه سانتیگراد) و به هوادهی کافی و همچنین خاک سبک ، معمولی و غنی نیازمندند .
گونه های معروف آن عبارتند از :
T.candicans , T.carmarguensis , T.cephalomacrostibas , T.fulvilanus , T.glaucus , T.neolamprochlorus , T.pachanoi , T.schickendantzii , T.thelogonus

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.