بیماری های کاکتوس

بیماری ها
لهیدگی و نرم شدن تنه از بیماری های شایع کاکتوس هاست که غالبا منجر به نابودی گیاه می شود، اما راهی هست که بدون استفاده از سم و قارچکش بشود کاکتوس بیمار را درمان کرد. فقط نیاز به چند روز گرمای طاقت فرسای تابستانی دارید. ابتدا گلدان گیاه بیمار را در آغاز فصل رشد (اسفند و فروردین) تعویض کنید این کار باید با تعویض کامل خاک گلدان و شست وشوی ریشه ها صورت گیرد ریشه ها را دقایقی داخل ظرف آبی غرقاب کنید. خاک نو حتما باید از خاک سبک یا به عبارتی خاک ماسه ای باشد.
پس از تعویض گلدان کاکتوس را در فضای باز و محلی آفتابی قرار دهید. اگر کاکتوس تان به آفتاب مستقیم عادت دارد آن را بیرون از خانه و در مجاور پنجره جنوبی قرار دهید در غیر این صورت ابتدا با افزایش تدریجی تابش مستقیم آفتاب بر گیاه آن را به آفتاب مستقیم عادت دهید. آبیاری را هفته ای یک یا دو بار ادامه دهید تا روزهای گرم تابستان با دمای بالای ۴۰درجه سانتیگراد فرا برسد.

trichorot

کاکتوس بیمار که تاکنون پیکری چروکیده و پوسیده مانند دارد پس از طی چند روز گرمای طاقت فرسا در زیر تابش مستقیم آفتاب در حالی که شما هفته ای یک یا دو بار آن را آبیاری می کنید، شروع به جذب آب و فربه شدن می کند. تنه چروکیده و نرم پس از مدتی مثل سنگ محکم شده و حتی در همان سال رشد گیاه آغاز می شود. به نظر می رسد قارچ های بیماری زا تحمل درجه حرارت بالا و تابش داغ آفتاب را نداشته و نابود می شوند. کاکتوس هایی که این فرآیند را طی می کنند از کاکتوس های دیگر مقاوم تر و سخت جان تر خواهند بوداين گياه معمولاً كم آب و ماندني است ، با رشد بسيار كند.
معمولاً برگهاي اين گياه گوشتي و با گل هاي بسيار زيبا در رنگهاي قرمز و نارنجي پررنگ ولي كم دوام است. كاكتوس ها انواع متنوع دارند و اكثرا داراي ساقه هاي تيغ دار و گوشتي هستند. براي نگهداري گياه كاكتوس به تناسب نوع گياه و تنوع آن بايد محيط ، آب ، دما و نور گياه را فراهم كرد.
بعضي از انواع كاكتوس در هواي آزاد در شهر تهران بسيار خوب رشد مي كنند و ماندگاري بالايي دارند. نمونه هايي از آن را در پاركها مي توان يافت . بعضي از كاكتوس ها به شكل توپ هستند و تيغ هاي آن به رنگ هاي سفيد يا زرد برروي گياه نمايان است. معروف ترين آنها كاكتوس توپ طلايي است كه گاهي اوقات بزرگي آنها به اندازه يك هندوانه بزرگ است.
انواع ديگر كاكتوس ، نوع ماري است كه به طول يك تا يك و نيم متر ميرسد و تنوع در اين گياه بسيار زياد است . آبدهي اين گياه در تهران در فصل تابستان ، يك بار در هفته و در فصل زمستان ماهي يك مرتبه مي باشد.
كودهايي كه اكنون براي اين گياه استفاده مي شود در گل فروشي ها يافت شده و اكثراً توليد آن شناخته شده و معتبر بوده و براي مصرف آماده مي باشد.
نکته ای ديگر در مورد کاکتوس
بعضی اوقات کاکتوس ها در اثر آبیاری ناکافی چروکیده می شوند.این حالت بیشتر در وقتی که گیاه در خواب است پیش می آید.در این حالت گلدان کاکتوس را به مدت 1تا 2 ساعت در ظرفی قرار دهید که درآن آب وجود دارد.ریشه گیاه به میزانی آب جذب می کند که نیاز دارد.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.