اچینوپسیس (Echinopsis)

زیستگاه اچینوپسیس پهنه گسترده ای از شمال آرژانتین ، جنوب برزیل ، بولیوی ، پاراگوئه ، و اوروگوئه را فرا میگیرد . این کاکتوسها با ساختاری کروی شکل که با گذشت زمان استوانه ای میگردند و در رنگهای سبز و خاکستری مایل به سبز دیده میشوند . ارتفاع آنها از ٢ سانتیمتر (E.torrechilasensis) تا یک متر دیده شده است . قطر بدنه به ٣٥ سانتیمتر نیز میرسد و دارای ٨ تا ٣٠ شکاف مستقیم بوده که آرئولهایی پیرامون آن به فاصله ٢.٥ سانتیمتر در رنگهای سفید ، خاکستری و قهوه ای قرار دارند . هر آرئول شامل ٥ تا ٣٠ خار شعاعی و ٤ خار مرکزی است . خارهای شعاعی مستقیم یا منحنی شکل به طول ١.٢٥ تا ٥ سانتیمتر و خارهای مرکزی معمولاً بلندتر (به طول ٧.٥ سانتیمتر) و در بخش بالایی تیره تر هستند . خارها در طیف رنگی سفید یا خاکستری تا قهوه ای و سیاه دیده میشوند .

Echinopsis_multiplex برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

 

در بیشتر گونه های اچینوپسیس گلها شیپوری شکل و در طی روز باز میشوند . در برخی گونه ها فقط شب گل میدهند . گلها به درازای ٢٠ سانتیمتر در رنگهای سفید و صورتی کم رنگ (در گونه های شب گلده) و زرد ، سرخ (در گونه های روز گلده) از پایان بهار تا میانه و پایان تابستان شکوفا میشوند . ماندگاری گلها نیز در گونه های مختلف از ٢٤ تا ٣٦ ساعت در نوسان است (بیشتر،گلهایشان پس از نیمروز باز شده و بامداد روز دیگر پژمرده میگردند) .میوه ها ، کروی و پرزدار و گاهی دارای خارهای کوتاه و به قطر ١.٢٥ تا ٥ سانتیمتر هستند . هنگام رسیدن به رنگ سبز مایل به قهوه ای و یا سرخ مایل به قهوه ای درمی آیند و با ایجاد شکاف بذرها رها میشوند .

تکثیر آنها با بذر به آسانی انجام میگیرد و تاکنون دورگه های گوناگونی را نیز از آن به دست آورده اند همانند هیبریدتریکوسرئوس و اکینوپسیس

(Echinopsis +Trichocereus) . یا پزدولوبیویا pseudolobiviaکه از تلاقی اچینوپسیس با لوبی ویا (Lobivia + Echinopsis) به دست آمده است و گلهای خوشرنگ نارنجی و سرخ را پدید می آورد . (گلدهی اچینوپسیس ها در ٢ تا ٣ سالگی گیاه با شرایط مناسب امکان پذیر است) . همچنین اچینوپسیس ها به آسانی تولید تنه جوش نموده و از آنجایی که تنه جوشها به سادگی ریشه میزنند ، از همین رو گیاهچه های جوان به فراوانی در دسترس قرار میگیرند و هرگاه سرمای منطقه ای شدید نباشد ، قادرند فصل زمستان را در بیرون از گلخانه و خانه ها تاب بیاورند . نگهداری اچینوپسیس ها در آفتابی ترین نقطه نتیجه خشنود کننده ای را در رشد و گلدهی آنها به همراه دارد .

در بیشتر گونه ها آبیاری کافی از آغاز بهار تا آغاز پاییز ضروری است و رشد خوبی را در طی این مدت دارند در فصل زمستان در برابر سرمای تا ٢ درجه سانتیگراد زیر صفر پایداری نشان داده و حتی برخی گونه ها در برف نیز زنده میمانند .

echinopsis-oxygona

چند گونه نامی عبارتند از :

E.baldiana , E.brasiliensis ,E.calochlora ,E.chacoana , E.eyriesii , E.grandiflora , E.leucantha , E.haku-jomaru , E.mamillosa , E.multiplex , E.rhodotricha , E.schaferi , E.silverstrii , E.turbinata , E.werdermanii ,E.spegazziniana

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.