اُبرگونیا (obregonia)

زادگاه نخستین ابرگونیا از شمال غرب مکزیک است . این نوع کاکتوس تک گونه (O.denegrii ) بوده و در سال ۱۹۲۵میلادی ، فردی به نام مکزیکو (Mexico) آن را کشف نمود .

Obregonia_denegrii_00

نامگذاری این کاکتوس به احترام پرزیدنت مکزیک (Alvaro Obregon (1880 – 1928 بوده است .این گونه نادر شبیه مخروط کاج سبز وارونه با مرکز پرپشم ، به رنگ سبز مایل به خاکستری است . بلندی ابرگونیا به ١٢ سانتیمتر و قطر آن به هنگام رشد به ۱۰ تا ١٥ سانتیمتر میرسد . بدنه آنها را فلسهایی کلفت و زاویه دار به رنگ سبز که سر آنها متمایل به سوی بیرون است فرا گرفته و هر یک بیش از ٥.٢ سانتیمتر پهنا دارند . در بالاترین بخش بدنه ابرگونیا ، شماری پرزهای سفیدرنگ به چشم میخورد که از آنها چند خار ضعیف بیرون می آید . این خارها به رنگ کرم مایل به قهوه ای و به درازای ٥.١ سانتیمتر میرسند ولی دوام چندانی نداشته و در زمان بسیار کوتاهی پژمرده شده و می پوسند .

ابرگونیا در میانه تابستان در بخش انتهایی خود گلهایی به رنگهای سفید تا صورتی آشکار میسازد (در سن ١٠-٥ سالگی) میوه آنها خیلی کوچک و سفیدرنگ که با گذشت زمان کاملاً خشک میشوند . روش ازدیاد از راه کشت بذر است ولی این کاکتوسها رشد اندکی دارند . ابرگونیا به خاک زهکشی شده غنی و خوب و در زمستان نیاز به خاک خشک دارد و دست کم به دمای ٥ درجه سانتیگراد پایداری نشان میدهد در هوای گرمتر نیاز به آبیاری مناسب خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.