اسکوباریا (Escobaria)

اسکوباریا بومی پهنه های شمالی و مرکزی کشور مکزیک است . نام علمی آن از نام کاشف آن Nbscobar گرفته شده است . ساختاری کروی دارند که کم کم با افزایش سن بلند و ستونی شکل میگردند . روی بدنه آنها غده هایی (توبرکولها) به صورت بسیار روشن دیده میشوند (همانند توبرکولهای جنس کوریفانتا می باشد) . خارها فشرده و نازک و خارهای کانونی (مرکزی) بلندتر و روشنتر از خارهای شعاعی هستند و گاهی نیز در بخش بالای گیاه تیره تر میباشند . بیشترین بلندی این گیاه به ٢٠ سانتیمتر و قطر ساقه نیز ٥.٢ تا ٦ سانتیمتر میرسد .

Escobaria_sneedii_organensis_SB823

 

از هر آرئول نزدیک به ١٠ تا ٤٠ خار شعاعی و بیش از ١٠ خار کانونی بیرون می آید (این خارها بیش از ٢ سانتیمتر درازا دارند) . در برخی گونه های اسکوباریا ، شناخت خار کانونی و شعاعی از همدیگر دشوار است . رنگ خارها گوناگون و از سفید ، زرد تا صورتی و گاه تیره تر نیز دیده میشود . گلها کوچک تا ٣ سانتیمتر قطر و ٥.٢ سانتیمتر درازا دارند و در رنگهای سفید ، سبز ، زرد ، زرد صورتی دیده شده اند . میوه کوچک و سرخ رنگشان هنگام رسیدن صورتی یا سبزرنگ میشود و سطح بیرونی آنها روی هم رفته صاف می باشد . تکثیر آنها از راه بذر انجام میگیرد ، لیکن از راه تقسیم بدنه آنها نیز میتوان اسکوباریاها را زیاد نمود . آب مورد نیاز آنها در بهار و پاییز باید به اندازه کافی فراهم شود ولی در زمستان به آب کمتری نیازمندند آنها میتوانند در برابر درجه دمای نزدیک به صفر نیز پایداری نموده و در برابر کاهش دمای محیط هم تاب بیاورند .
چند گونه مهم آن عبارتند از : 
E.bella , E.chihuahuensis , E.hesteri , E.lloydii , E.neomexicana , E.orcuttii , E.rigida , E.roseana , E.tuberculosa , E.varicolo

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.