اسپوستوا (Espostoa)

زادگاه اصلی اسپوستوا ، بخشهای شمال پرو و جنوب کشور اکوادور است . اسپوستوا از نام کاشف آن Ne.Esposto گرفته شده است . از نشانه های روشن ساختار آن ، رشد کاملاً استوانه ای و داشتن ٢۰ تا ۳۰ شیار مشخص بر روی ساقه است . قطر شاخه های آنها ۵ تا ۱۵ سانتیمتر بوده و ارتفاع ساقه اصلی از ۲ تا ۷ متر دگرگونی دارد . رنگ بدنه سبزشان از موهایی متمایل به سفید پوشیده شده است و تراکم موهای سفید در قسمت انتهای ساقه بیشتر است . آرئولها نزدیک به یکدیگر قرار دارند که هر یک دارای ۲۰ تا ۴۰ خار شعاعی به رنگهای سفید زرد و ۱ تا ۲ خار مرکزی به درازای ۱ تا ۴ سانتیمتر و به رنگ استخوانی و قهوه ای مایل به سرخ هستند . گلهای قیفی شکل به درازای ۴ تا ۸ سانتیمتر در قسمت انتهای ساقه به رنگهای سفید و زرد در میانه تا اواخر تابستان شکوفا میشوند نیمی از بدنه گل با موهای سفید پوشیده شده و حتی خارها در پاره ای از گونه ها در زیر پوشش کرکها پنهان گشته و در چند سالگی خود را نشان میدهند . میوه اسپوستوا کوچک و کروی به درازای ۴ سانتیمتر پوشیده از مو که هنگام رسیدن سرخ رنگ میشود .

Espostoa_lanata برای بزرگنمایی عکس ها روی آن کلیک کنید.

تکثیر اسپوستوا از طریق قلمه گرفتن از گیاه مادر امکان پذیر است همچنین با کشت بذر نیز ازدیاد آن انجام میگیرد ولی کاشت و تکثیر آن دشوار است . اصولاً در گلخانه های پرورش دهنده کاکتوس به این جنس باید با دقت و ظرافت ویژه ای رسیدگی نموده و معمولاً جدای از دیگر کاکتوسها نگهداری میشوند . آبیاری آن از بستر یعنی از کف گلدانها انجام میگیرد ، ریختن آب روی موهای سفید (کرک مانند) ، موجب کدر شدن رنگ آن میشود . چنانچه شماری از گونه های آن در کلکسیون کاکتوس یافت میشود . بهتر است که برای آنها زیر گلدانهای کوچک در نظر گرفته و آبیاری آن نیز از بستر انجام گیرد .

باید دانست که شیوه آبیاری از بستر ، روش بسیار درستی درباره همگی کاکتوسها میباشد . همچنین هرچند گاهی بهتر است آبیاری با مه پاش انجام گیرد تا گردوغبار موجود از روی آنها برکنار شود . خاک مورد نیاز اسپوستوا ، خاک غنی و زهکشی شده و تا دمای ۵ درجه سانتیگراد بالای صفر پایداری نشان میدهند . نیازمند آب مناسب و کافی در ماههای گرم سال و در ماههای سرد باید خشک نگه داشته شوند .

چند گونه مهم آن عبارتند از :

E.huanucensis , E.lanata , E.mirabilis , E.mocupensis , E.procera E.ritterii

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.