ارویا (Oroya)

زادگاه نخستین ارویاها از مرکز تا شمال کشور پرو بوده است و تا ارتفاع ٣٥٠٠ متری نیز دیده می شوند . ارویا نام دهکده کوچکی در پرو است که نخستین بار این کاکتوس در آنجا دیده و شناخته شد . دارای پیکری کم و بیش کروی و گرد و به رنگ سبز و آبی مایل به سبز بوده و با افزایش سن طویل می گردد . دارای نزدیک به ٢٠ تا ٣٥ برجستگی و رگه می باشد و بیشترین بلندی آن به ٤٠ سانتیمتر و قطر آن نیز به ٢٥ سانتیمتر میرسد .

Oroya_peruviana_04

 

آرئولها دارای پرزهای سفید مایل به زرد رنگ هستند و نزدیک به ١٠ تا ٣٠ خار شعاعی به درازی ١ تا ٥.١ سانتیمتر و گاه ۱ تا ۴ خار در کانون گیاه به درازی ۵.٢ سانتیمتر دیده میشود . رنگ خارها از زرد طلایی تا قرمز قهوه ای دگرگونی دارند .گلها در پایان تابستان در یک یا چند حلقه دورتر از نقطه رشد ، پدیدار میگردند و نزدیک به ٢ تا ۵.٢ سانتیمتر قطر دارند و به رنگهایی چون : زرد ، صورتی و سرخ دیده میشوند .

میوه ارویا کروی ، توخالی و به رنگ زرد مایل به سبز است و تا ٥.٢ سانتیمتر قطر دارد. رشد و تکثیر آنها از راه بذر انجام میشود . لیکن برای رشد و نمو نسبی به ٥ تا ٦ سال زمان نیاز خواهند داشت ، ولی با کاربرد روش پیوند زدن در زمانی کوتاه ، به اندازه مناسب و گلدهی میرسند .

ارویا آفتابدوست بوده و به خاک کاکتوس نیاز دارند . از فصل بهار تا پاییز به آب بیشتری نیازمندند ، ولیکن در زمستان محیط خشک را می پسندند . یادآوری میشود که ارویاها از کاکتوسهایی هستند که برای کاشت در محیط باز و فضای بیرونی مناسب هستند .

نام چند گونه معروف :

O.borchersii , O.citriflora , O.gibbosa , O.neoperuviana , O.peruviana , O.subgibbosa , O.subocculta

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.